בי"ס אילנות

מנהלת: נועה פחימה
רח' הורקניה 19
ירושלים 93305
טל: 02-6783677 
פקס: 02-6793292

מנהלת: נועה פחימה
רח' הורקניה 19 
ירושלים 93305 
טל: 02-6783677 
פקס: 02-6793292

אולם הכניסה המרווח של בית הספר "אילנות", בשכונת קטמון בירושלים, נראה במבט ראשון כאולם כניסה לכל בית-ספר רגיל. תמונות של ילדים בפעילויות שונות, ציורי ילדים מקשטים את הקירות, שירים ומכתבי תודה - פרי עטם של תלמידים, משקפים את היחס החם הניתן בבית הספר. רק הציוד האורטופדי, הכולל עגלות והליכונים (חלקם במידות כל-כך קטנות שצובטות את הלב), הניצב בפאתי האולם, מקנה מיד את התחושה שזה לא בית-ספר רגיל.

"אילנות" הוא בית-ספר לילדים הסובלים משיתוק מוחין וממחלות ניווניות. ילדים אלה מתקשים בדרך כלל גם בדיבור, בתפקוד החושים וחלקם סובלים מליקויי למידה שונים. התלמידים בבית הספר מגיעים אליו מאזור ירושלים רבתי (כולל מזרח ירושלים), ואף מבקעת הירדן, אשקלון, מודיעין, רעות, מכבים, ועוד. התלמידים מייצגים את המיקרו קוסמוס של החברה הישראלית וביניהם דתיים וחילונים, יהודים וערבים, עולים חדשים וותיקים.

אוכלוסיית בית הספר מונה 74 תלמידים בגילאים 6-21, הלומדים ב-12 כיתות. החלוקה לכיתות נעשית עד כמה שאפשר מתוך שיקולים של התאמה להתפתחות חברתית, רגשית וקוגניטיבית. בכל כיתה בין 6-8 תלמידים, ולהם מורה ושתי סייעות.

מה בתוכנית הלימודים?
המטרה היא לקדם את התלמידים בתחומי הלימוד השונים ולהקנות להם כישורי חיים ועצמאות מרבית בהתאם ליכולתם ולכישוריהם.

בצוות המקצועי של בית הספר מורים לחינוך מיוחד, מורים למחשבים, לחינוך גופני, פיזיותרפיסטים, קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק, פסיכולוג, עובד סוציאלי, מטפלים מקצועיים בתחומי : האמנות, המוסיקה, בבעלי חיים ואנשי מינהלה. לכל אלה מסייע צוות מתנדבים מסור.

במסגרת יום הלימודים הארוך עד שעה 15:00 התלמידים מקבלים ארוחת צהריים חמה ומעשירים התלמידים את הידע שלהם ומקבלים טיפולים נוספים המותאמים למוגבלותם. ישנם ילדים שנשארים עד שעה 17:00 במסגרת מועדונית שמפעילה אילן כמענה להורים. המועדונית פועלת גם בחופשות משעות הבוקר.

תוכניות ייחודיות נוספות

  • כיתה לצעירים בגילאי 18-21, שסיימו בתי-ספר אחרים (לחלקם תעודות בגרות) והם זקוקים לתגבור בכישורי חיים ובהכנה למציאת תעסוקה בחוץ.
  • שתי כיתות הפועלות על-פי שיטת פטו ההונגרית.
  • תוכנית מח"ר – שירות לתלמידים הלומדים בשילוב וזקוקים לפעילות פארא-רפואית. התלמידים אלה מגיעים ל"אילנות" פעמיים בשבוע, בשעות אחר הצהריים, שוחים בבריכה, לומדים מחשב ומקבלים טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בדיבור וכן טיפול פסיכולוגי. צוות הפרויקט מלווה את התלמיד ותומך בו גם בכיתה הרגילה שבה הוא לומד.
  • בית הספר משקיע מאמצים ומשאבים רבים במפגשים של התלמידים עם עמיתים, בני גילם, כחלק מהתפיסה של שילובם בחברה.

צוות בית הספר מקדם ותומך במעורבות פעילה של ההורים המסייעים לו בקידום תוכניות קיימות ובייזום תוכניות חדשות.
בית הספר פועל במשך כל השנה, להוציא שבועיים בחודש אוגוסט.

בית ספר "אילנות" פתוח לרעיונות חדשניים ולשיטות טיפול והוראה שיקדמו את הילדים נפגעי שיתוק מוחין ויעניקו להם ולבני משפחותיהם איכות חיים.