ספורט שיקומי

ספורט שיקומי

איל"ן פועל באמצעות 2 מרכזים ספורט גדולים, מרכז הספורט של איל"ן ברמת גן ומרכז הספורט בקריית חיים בהם נמצאים מתקני ספורט ברמה בינלאומית. במרכזי הספורט נערכות פעולות שיקום לילדים מגיל צעיר ביותר, מרגע שמאובחנת הנכות ומומלצת פעילות שיקומית על ידי הגורמים הרפואיים. פעילויות הספורט מגוונות וכוללות בין השאר: שחיה טיפולית, רכיבה טיפולית, רכיבה על אופניים, כדורסל לנכים, טניס על כסאות גלגלים, טניס שלחן, חתירה, להקות ריקודים על כסאות גלגלים, רוגבי לנכים ועוד ועוד.

שחייה טיפולית (טיפול הידרותראפי)

תכנית השחייה הטיפולית (הידרותרפיה) מעניקה טיפול למאות ילדים, בני נוער ומבוגרים מכל הארץ
הסובלים מנכויות שריר ועצב, שיתוק מוחין, שיתוק ילדים, טרשת נפוצה, ספינה ביפידה ונכויות פיזיות
נוספות. למרות שהטיפול במים אינו רעיון חדשני, הוא עודנו מהווה אחת משיטות הטיפול היעילות
והמקיפות ביותר עבור נכי איל"ן. השחייה התרפאוטית מסייעת לפיתוח השרירים ולשיפור המצב
הגופני, החברתי והנפשי של הילדים והמבוגרים.
תמונה של שחייה טיפולית

תכנית השחייה הטיפולית מתקיימת במספר בריכות ברחבי הארץ. הילדים והבוגרים מגיעים לטיפולים פעם פעמיים בשבוע למשך שעתיים של טיפול במים כאשר איל"ן דואג גם להסעות הנכים אל הבריכות ולחזרתם אל בתיהם. קבוצות הפעילות קטנות במיוחד ומותאמות לסוג הנכות של המשתתפים. הטיפול ההידרותראפי באמצעות השחייה מביא לשיפור ולחיזוק פעולת שרירי הגוף אצל המשתתפים.
פרויקט השחייה הטיפולית משפר את איכות החיים של הנכים גם מבחינה פיזית וגם מבחינה רגשית. ההשתתפות בפרויקט מעלה את הדימוי העצמי ומחזקת אותם בהתמודדותם עם מוגבלותם.
מרכז איל"ן מסייע למספר משפחות בשנה במימון השחייה הטיפולית. העזרה ניתנת בעקבות פנייה פרטנית לועדות העזרה של איל"ן בסניפים על סמך המלצות מקצועיות ובהתאם לקבלות המעידות על עלות השחייה.

סיוע במסגרת בתי ספר, גני ילדים ומועדוניות: איל"ן מסייע במימון תכניות של שחיה טיפולית דרך המסגרות השונות: בתי ספר, גני ילדים ומועדוניות.

רכיבה טיפולית - טיפול באמצעות רכיבה על סוסים

איל"ן משתתף במימון שיעורי הרכיבה הטיפולית בכמה מסגרות:
סיוע פרטני למשפחות מרכז איל"ן מסייע למספר עשרות משפחות בשנה במימון שיעורי הרכיבה הטיפולית. העזרה ניתנת בעקבות פנייה פרטית לועדות העזרה של איל"ן על סמך המלצות מקצועיות ובהתאם לקבלות המעידות על עלות הרכיבה. המימון השנתי באמצעות ועדת עזרה.

במסגרת מגוון הטיפולים לשיקום יכולת התנועה והניידות ניתנים לנכה גם טיפולי רכיבה טיפולית.
הרכיבה מאפשרת לילדים התנסות תנועתית שנמנעת מהם עקב מגבלותיהם, מסייעת להורדת
מתח השרירים, משפרת תגובות שיווי המשקל ומעלה את הדימוי והערך העצמי של הילדים. 
תמונה של רכיבה טיפולית


סיוע במסגרת בתי ספר, גני ילדים ומועדוניות: איל"ן מסייע במימון תכניות של רכיבה טיפולית דרך המסגרות השונות.