ראשון, 23 יוני 2019 09:51

ספר הילדים הראשון שהציג גיבורה על כיסא גלגלים

ספר הילדים הראשון שהציג גיבורה על כיסא גלגלים

שבוע הספר חשף בפנינו אוצר של ממש: "אני אתגבר" מאת דבורה עומר, ספר הילדים הראשון שהעמיד במרכז את גילה, ילדה עם מוגבלות המתניידת עם כיסא גלגלים.

הספר יצא לאור בשנת 1970 והתבסס על חייה וזכרונותיה של חוה לנדאו. "לא ידעתי כמה קשה ומסובך הוא המאבק להיות כמו כולם כשאת נולדת אחרת" כך מתארת גילה את תחושותיה בשלב מוקדם של הספר.

מאבק ההשתלבות של גילה מצליח לבסוף והיא משתלבת בחברת בני גילה בהתאמות ובתנאים מיוחדים. היא אף מתחילה ללמוד פסיכלוגיה באוניברסיטה.

חוה לנדאו ודבורה עומר הכירו כאשר חוה ראיינה את דבורה עומר לרגל קבלת פרס חשוב. לקראת הראיון התפתחה בין השתיים שיחה על חייה של חוה. דבורה תהתה מדוע חוה איננה כותבת על חייה. חוה, שכנעה את דבורה שכסופרת נוער היא תוכל לעשות זאת טוב ממנה, וכך נולד הספר.

הספר זכה לתגובות חמות רבות ודבורה עומר למכתבים ופניות מילדים עם מוגבלות שלראשונה קראו והבינו שהם לא לבד.

אחת הקוראות של דבורה עומר כתבה לה לאחר שקראה את ספרה:
"אני בת 13 וחצי, יש לי שיער חום ועיניים חומות ונמשים על הפנים. גבוהה ויושבת על כיסא גלגלים. אם תשאלו אותי באיזה חברה הייתי רוצה להיות, אומר לכם שהייתי מעדיפה להיות בחברה של נכים, משום שבחברה של נעים אף אחד לא יצחק עלי ואף אחד לא יסתכל עליי כמו על משהו משונה. חוץ מזה, הנכים מבינים אותי הרבה יותר טוב מאשר ילד בריא".

 

* מידע זה מבוסס על כתבה שפורסמה כחלק מפרוייקט שבוע הספר בסיפריה הלאומית.