חמישי, 13 יוני 2013 00:00

יקירת איל"ן חנה לאור – זוכת 'אות הנשיא למתנדב' לשנת 2013

 

picture_304_138 

הגב' חנה לאור, יקירת איל"ן, יו"ר סניף איל"ן תל אביב וחברת הנהלת איל"ן הינה אחת מזוכי "אות הנשיא למתנדב" לשנת 2013. האות יוענק לגברת לאור בטקס חגיגי בבית נשיא המדינה בחודש אוגוסט במעמד בני משפחתה וידידים.  

חנה פועלת בהתנדבות למעלה מ-70 שנה. לאור ינקה את ערכי ההתנדבות בבית הוריה והיא דוגמא לעשייה ללא גבולות למען אכלוסיות

נזקקות ובראשן אוכלוסיית הנכים בישראל. חנה פתחה גם את ביתה לכל נצרך והנחילה רוח של עשייה וההתנדבות בסביבה ובקהילה הקטנה של תל אביב והאזור בשנות ה-50 ומאז ועד היום המשיכה בתחומי התנדבות שונים מסיוע לעולים חדשים- בכל תקופות העליה השונות ועד הסיוע לבעלי מוגבלויות בחינוך בספורט ועוד.

בגיל 14 הדריכה לאור ב"בני עקיבא" ולאחר מכן הייתה חברה ב"הגנה". בפרוץ קרבות מלחמת העצמאות ובמהלכן עמד בית החולים הדסה, שבו שירתה בחדר הניתוח, במרכז השירות הרפואי לנפגעי הקרבות, והיא הייתה אחת משבע אחיות שעשו לילות כימים לטיפול ולהצלת הנפגעים הרבים.

לאור התנדבה בויצ"ו בתחום קליטת עולי תימן בשנות החמישים של המאה שעברה ונסעה יחד עם מתנדבות נוספות ליישובי עמק איילון ללמד היגיינה ובריאות הציבור לעולים החדשים בלווי צה"ל. פעילות זו נמשכה עד שבעקבות פעילות עוינת של "הפדאיון" אסר עליהן צ.ה.ל להיכנס לשטח. חנה המשיכה להפעיל את המתנדבות ויחד הן המשיכו פעילות זו בשכונות בדרום תל אביב זמן רב לאחר מכן.

בעת מגיפת הפוליו בראשית שנות החמישים של המאה העשרים, הייתה חנה, אחות במקצועה, בין המתנדבים הראשונים בתל אביב שהתגייסו לעזרת הילדים הנפגעים ומשפחותיהם,  שרובם היו עולים חדשים שאך הגיעו ארצה ולא ידעו כיצד להתמודד עם הצרה שניחתה עליהם. למדינה שהייתה בחיתוליה לא היו המשאבים לתת מענה למשפחות שילדיהן נפגעו וחנה עמדה בראש קבוצת מתנדבים שהבינה את הצרכים והחלה לדאוג לרכישת אביזרי שיקום לילדים, לסיוע למשפחות בפעילויות חינוך ופנאי מיוחדות ומותאמות לילדים אלו ובמקביל הייתה בין השותפים  במבצע  חיסון האוכלוסיה הבריאה לאחר שהובא חיסון הסלק ארצה.

בהמשך, התמסדה פעילותה ההתנדבותית  כשנוסד אילנשיל פוליו שלאור הייתה בין מקימיו, והיא החלה לפעול באופן אישי לרווחת הילדים הפגועים ומשפחותיהם ובמקביל גם באופן מערכתי להרחבת הפעילות ההתנדבותית לכל חלקי הארץ.

לאחר מספר שנים  נוצר צורך לטיפול גם בנפגעי שיתוק מוחין שהיו בחסותו של ארגון שתל"ם  וחנה שזיהתה את היכולת לאגד כוחות ולטפל במשותף באוכלוסיה בעלת מאפיינים דומים, היתה בין הפעילים והמובילים שהביאו לאיחוד בין אילנשי"ל פוליו ובין שתל"ם-   לארגון אחד בשם איל"ן.

יחד עם התנדבותה באיל"ן ומאחר ועבדה כאחות חדר ניתוח, במלחת השחרור וכאחות בריאות הציבור, גויסה חנה במלחמת ששת הימים לעזרה בהכנת חדר ניתוח רזרבי בחניון "דפנה". כמו כן במלחמת יום כיפור ביקשה חופשה ממושכת מעבודתה כמפקחת בבריאות הציבור והתגייסה לעבודה כאחות אפידמיולוגית במחלקת הכוויות הקשות בבית החולים איכילוב - במחלקה של פרופ' ויזניצר.

מאז ועד היום פועלת לאור באותה רוח התנדבות ועשייה אך השכילה להבין את הצורך בהרחבת תחומי הפעילות לנושא חינוך, ספורט, רווחה, תעסוקה ועוד. היא פעלה להקמת מוסדות חינוכיים טיפוליים בעיר תל אביב, ביניהם גן הילדים "און", בית הספר "און"  שהוקמו בזמנו על ידי איל"ן ומתפקדים עד עצם היום הזה כגן ובי"ס לחינוך מיוחד.

בזכות פעילותה באיל"ן, יוזמתה ועיקשותה הוקם מעון הנכים הראשון בארץ בנתניה והיא גם סייעה ופעלה רבות להקמת המפעל המוגן "בית מלכסון" של איל"ן  - בו מועסקים עד היום כ-150 נכים בוגרים ולהקמת מרכז הספורט לנכים  של איל"ן "ספיבק" ברמת גן. 

מפעל חשוב נוסף לרווחת הילדים הנכים בו הייתה לאור מעורבת הוא קייטנות הקיץ המיוחדות לילדים נכים. כבר בשנות הפעילות הראשונות נוצר צורך לאפשר לילדים הנכים להנות מחופשת קיץ כמו כל ילדי ישראל ויותר מכך לאפשר למשפחות מנוחה מהטיפול היומיומי הקשה בילד הנכה. מאחר והתנאים בקייטנות העירוניות לא איפשרו שילוב של ילדים עם מוגבלויות ונכויות כילדי הפוליו   הבינה לאור והמתנדבים באותה תקופה כי יש ליצור מסגרת קייטנה ייחודית לילדים אלה. מאז ועד היום מתקיים מפעל קייטנות הקיץ של איל"ן  בו משתתפים  כ-1000 ילדים בכל קיץ . הילד הנכה מבלה שבוע ימים עם לינה בפעילויות פנאי והנאה ומשפחתו זוכה להתאווררות והתרעננות כדי לאגור כוחות להמשך הטיפול בו. כאמור לאור הייתה בין היוזמות והמארגנות של מפעל אדיר זה בראשית דרכו.

לאור המשיכה כמתנדבת בעיריית תל אביב גם כגמלאית במתן עזרה ותמיכה לקשישים רבים בעיר ובמקביל המשיכה בהתנדבותה באיל"ן.

במסגרת תפקידיה המגוונים, לאור משמשת עד היום כיו"ר סניף איל"ן תל אביב, חברה בהנהלת איל"ן הראשית וממשיכה בפעילות יומיומית  מול מוסדות עיריית תל אביב, מטופלים, מתנדבים ועובדים.

גולת הכותרת של פעילותה היום, היא -בניית  מרכז יום לנכים בעלי מוגבלות קשה בתל אביב פרוייקט בעלות של כ-10 מיליון ₪! אשר ייתן מענה לעשרות רבות של נכים היושבים כיום בביתם בבדידות ובחוסר מעש וממתינים למקום שייתן להם תעסוקה ועניין בחייהם.

יוזמה זו כבר נמצאת בשלבים ראשונים לקראת תחילת הבניה לאחר שלאור דאגה לכל האישורים המתאימים מהרשויות השונות ולגיוס רוב המשאבים הכספיים הנדרשים לפרויקט אדיר מימדים זה. 

את כל הפעילות העניפה הזו ביצעה לאור בלהט אך בצניעות וללא פרסום, תרמה מזמנה וממשאביה האישיים וגייסה את כל משפחתה למפעל חיים זה.

על כל אלה מקבלת חנה לאור את  "אות הנשיא למתנדב"  לשנת 2013 כהוקרה על תרומתה רבת השנים לאוכלוסיות נזקקות רבות , לאוכלוסיית הנכים בישראל בפרט ולחברה הישראלית בכלל.

הנהלת איל"ן, מתנדבי ועובדי איל"ן מברכים את הגברת חנה לאור, יקירת איל"ן על הזכייה באות המכובד ומוקירים את תרומתה רבת השנים לאוכלוסיית הנכים בישראל ולארגון איל"ן.

יישר כח! ואיחולי בריאות טובה והמשך עשייה פוריה.