שני, 25 אוקטובר 2021 10:29

ורק לילדים עם שיתוק מוחין לא נשאר

ועדת העבודה והרווחה – דיון 'פטור מתור' (שני, 25.10.21)


"הפטור מתור נועד לבעלי מוגבלויות "שקופים", תוספת של 'פטור מתור' לבעלי מוגבלות פיזית 'תהרוג את האירוע'..." זה רק קצה הקרחון של קולות שהשמיעו היום (שני, 25.10) ח"כים ונציגי עמותות לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים.

מר בועז הרמן, מנכ"ל איל"ן נכח פיזית בדיון של ועדת הרווחה בכנסת ישראל ב'פטור מתור' ואמר:  "הקיפוח הזה הוא כשל מוסרי וערכי מהמדרגה הראשונה! לא דוגמא לכנסת ישראל, ולא חברת מופת!
> לפני כמה שנים קיבלתם (משרד הרווחה) סיר עם הרבה מאוד דייסה בפנים. אתם, חברים ממשרד הרווחה שלא ייצגו אותנו, למרות שהיו צריכים לייצג את כל המוגבלויות חילקתם את כל הדייסה, עד לקרקעית הסיר. היום, איל"ן, יחד עם עמותות שותפות, צעד קדימה, בית הגלגלים, קואליציית הורים לילדים עם צרכים מיוחדים ומשפטנים, מבקשת מכם למצוא עוד דייסה ולחלק לילד הכי רעב, או לעשות מעשה אמיץ אחר, וזו בהחלט אפשרות –
לאסוף את כל הדייסה שחילקתם בצלחות ובאופן אחראי לחלק גם לילד הרעב. הילד שיש לו שיתוק מוחין, ספאזם שרירי, בלון חמצן, והוא סובל מכאבים. לפעמים הוא מגיע לתור עם סדים, עם קביים, בלי רגל – ריבונו של עולם אנחנו השתגענו לגמרי?

יו"ר הועדה פונה למנכ"ל איל"ן ומבקשת לקטוע את דבריו...

מר בועז הרמן מתעקש לסיים את דבריו לזכותם של אנשים עם מוגבלות פיזית; יש פה מגמת אפליה – אתם חייבים לדעת את הכל, מספרים לכם חצי מהסיפור.
> גם מסע של אלף מייל, מתחיל בצעד אחד קטן, והצעד הזה צריך להתחיל היום. יש אפליה אינהרנטית של מוגבלויות פיזיות במוסדות המדינה.
> לגבי 'פטור מתור' מה שאנו מבקשים, זה דבר מאוד פשוט; השוואה מוחלטת לכל אדם וילד עם מגבלה אחרת! ילד עם שיתוק מוחין – יש לו את אותם הקשיים הפיזיים והרגשיים לעמוד בתור.
> אנו מבקשים שתערך השוואה מוחלטת, שיערך התיקון החוקי ההיסטורי המתבקש, בשביל ילדים ובוגרים עם מגבלה פיזית. צריך לפעול ברגישות  באומץ ולחלק את הפטור מתור מחדש לכלל האוכלוסייה של בעלי צרכים מיוחדים, לא יהיה מצב שחילקנו ובסוף רק לילד עם שיתוק מוחין לא נשאר!"

ח"כ אפרת רייטן, יו"ר הועדה, סיכמה את הדיון הארוך באומרה; "כמו שאמר בועז (הרמן) ואמרו אחרים – יש פה באמת אנשים שצריכים את זה לאתמול".