רביעי, 07 אוגוסט 2019 08:05

גאווה – האו"ם העניק לאיל"ן מעמד של גוף מייעץ מיוחד

הוועדה החברתית-כלכלית של האו"ם, ECOSOC, הכריזה על עמותת איל"ן הישראלית, זוכת פרס ישראל, כארגון מייעץ מיוחד לאו"ם בנושא שיקום ושילוב בוגרים וילדים עם מוגבלויות. "מדובר בהכרה בינלאומית מכובדת ויוצאת דופן. זוהי הזדמנות לשפר ולקדם את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות בכל העולם" אמר יו"ר איל"ן, רו"ח אהוד רצאבי.

עמותת איל"ן, המוכרת היטב בישראל ובעולם, החלה לפעול בשנת 1952 ע"י קבוצת הורים לילדים שחלו בפוליו. במשך 7 עשורים, פועלת איל"ן לשיפור איכות חייהם של ילדים ובוגרים עם מוגבלויות פיזיות דרך הענקת כלל השירותים והטיפולים הדרושים להם מיום היוולדם ולאורך כל חייהם, לצד קידום שילובם בחברה כך שיגיעו למיצוי הפוטנציאל האישי ועצמאות מרבית.

לאיל"ן 38 סניפים הפרוסים ברחבי הארץ וכ- 30 מוסדות בהם מרכזי יום לשיקום ותעסוקה, מרכזי ספורט, מעונות מגורים לילדים ולבוגרים עם מוגבלויות פיזיות. איל"ן מקיימת פעילויות שיקום ורווחה נרחבות לרבות סיוע כספי לחברי איל"ן ולבני משפחותיהם ברכישת אביזרי שיקום וציוד עזר חיוני. תחומי הפעילות של העמותה נפרסים גם לתחומי החברה, תעסוקה והשכלה, תרבות וספורט כגון להקות ריקודים, ספורט תחרותי ושיקומי, השתתפות במשחקים הפאראלימפים, קידום העסקת אנשים עם מוגבלויות, סיוע ברכישת השכלה גבוהה ועוד.  

בחודשי הקיץ אף מפעילה איל"ן קייטנות קיץ ייחודיות המאפשרות גם להורים שבוע של הפוגה מאורח החיים המורכב הכרוך בטיפול בילד/ה עם מוגבלות פיזית. על אלה ועוד זכתה  עמותת איל"ן בשנת 2010 בפרס ישראל על תרומתה הרבה לחברה ולמדינה.

הלכה למעשה, המעמד של גוף מייעץ לאו"ם יעניק לעמותה את האפשרות לחלוק את ניסיונה עתיר השנים ואת הידע המקצועי עם מדינות וארגונים דומים ברחבי העולם. בנוסף, תוכל העמותה להשתלב באירועים, כנסים וישיבות שיקיים האו"ם בכל הקשור לנושא המוגבלויות וזכויות האדם להתעדכן ולעדכן בהתפתחויות האחרונות בתחום, לפתח קשרי עבודה ושיתופי פעולה מקצועיים עם ארגונים ומדינות ברחבי העולם, להעלות את המודעות הציבורית ולסייע ביישום האמנה הבינלאומית בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות.

בשנה שעברה, יצאה משלחת איל"ן לייצג את ישראל באו"ם בכל הקשור לזכויות אנשים עם מוגבלויות פיזיות בחברה. במסגרת הביקור, הושקה במטה האו"ם בניו יורק תערוכת ציורים ראשונה מסוגה של ילדי איל"ן. במסגרת התערוכה אשר נקראה "גוונים של צבע", הוצגו כ- 20 מיצירותיהם של ילדי ומשתקמי  איל"ן ממרכזי היום של העמותה בתל אביב, באר שבע ומעון "בית קסלר" בקריית חיים המשמש כ"בית לחיים" עבור אנשים עם מוגבלות.

יו"ר עמותת איל"ן, רו"ח עו"ד אהוד רצאבי הוסיף: ההכרה הבינלאומית בנו כארגון מוביל לתחום המוגבלויות היא מעין תו תקן ואשרור לכך שאיל"ן הינו גוף מקצועי ומוביל ברמה עולמית היודע לתת ייעוץ והכוונה לגורמים שונים כיצד לטפל ולקדם שילוב של אנשים עם מוגבלויות פיזיות בחברה. אני סבור כי המעמד יסלול את הדרך להרחבת הקשרים ושיתופי הפעולה בתחום בין ארגונים ובין מדינות, שכנות ורחוקות, סיכם.